Rozhodli jste se ušít si boty na kopytech a tápete, jaké kopyto zvolit, jak vybrat správnou velikost a jak si vůbec nachystat kopyto přímo na míru vaší nohy? Možná ve vás představa šití bot na kopytě vzbuzuje obavy a i samotný výběr kopyta vám přijde hodně náročný, nenechte se odstrašit a nechte si poradit.
Napište mi na email nebo na Facebook a já vám s výběrem ráda pomohu.
Typy kopyt
Se základním rozdělením mých obuvnických kopyt vám dobře pomůže obrázek:
Vybíráte podle šířky vpředu a paty, ale je tu i další rozdíl mezi balerínkovým kopytem a kopytem na uzavřené boty:
- Balerínková kopyta nepočítají s nošením ponožek, proto je kopyto celkově drobnější, má nejen užší patu, ale i jinak „uzavřenou“, aby balerínka na noze lépe držela, je nižší v prstové části.
- Základní (nebo široké a pánské) kopyto je určené na uzavřené boty (zakrývající nárt), kde je možnost si botu dotáhnout pásky nebo tkaničkami a kde se počítá i s ponožkami, případně i s tlustými ponožkami.
- Vysoká kopyta jsou určená na kotníčkové a vyšší boty. Nejsou vhodná na nízké, protože je u nich náběh na achillovku. Nízké boty by vám tak u achillovky mohly odstávat.
Samozřejmě je potřeba měřit, už jsem dělala i balerínky na pánském kopytě a naopak i boty pro muže na základní řadě, nebo tenisky na balerínkovém kopytě.
S lodičkami je to jednoduché: lodičková kopyta mají širší špičku, aby prsty měly prostor a nebyly utlačené. Vybírat můžete mezi třemi šířkami. Tento typ kopyt jsem vytvořila zejména pro ženy, které chodí v barefoot obuvi, ale někdy si přeci jen chtějí obout i podpatky.
Ostré nebo kulaté hrany
Většina kopyt má dvě varianty – zaoblené nebo ostré spodní hrany. Záleží jakou konstrukci budete dělat. Ale neberte to jako 100% pravidlo, někteří dělají vše na ostrých hranách, jiní jen na kulatých. Jedině přetahovanou podešev je opravdu vhodnější dělat na kulatých hranách.
- zaoblené hrany: přetahovaná podešev, konstrukce s rámečkem
- ostré hrany: flexible, rámeček, miskové podešve (miskové podešve od Ravi Fashion byly vyrobeny přímo na balerínkovou řadu).
Měření nohy
Už víte jaký typ. Teď potřebujete zjistit velikost. Nejdůležitější je reálná délka, šířka a obvod prstních kloubů (OPK). Nejprve si nohu správně změřte podle návodu. Potřebujete určit:
- reálnou délku plus správný nadměrek podle druhu obuvi,
- OPK pro kopyto,
- reálnou šířku,
- reálnou šířku paty pod kotníkem.
Tipy k práci s kopytem
- Pokud vám některý rozměr vychází menší, kopyto si můžete tzv. naložit podle návodu zdarma.
- Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, doporučuji vzít tu menší – malé boty se dají zvětšit (mám k tomu online minikurz), ale velká bota se řeší hůř:)
- Pokud vám vyjde menší velikost, než obvykle nosíte, nelekejte se, vychází to tak všem. Je to pouze tím, že mi velikosti vyrobili takto posunuté. Důležité je řídit se měřením, ne „názvem velikosti“.
Stále tápete?
Nemůžete se rozhodnout, nevíte, pošlete mi naměřené rozměry, pomůžu vám vybrat.
Nebo vám jen nesedí žádné nabízené kopyto, řešení mám – kopyto vyrobené na míru, ozvěte se mi a nechám ho pro vás vyrobit.