„Dejte dívce ty správné boty a ona si dokáže podmanit svět!“ To řekla Marylin Monroe a já to mohu jen potvrdit! A co teprve, pokud si je dokáže i sama ušít? Předpokládám, že svět jí pak dokonale leží u nohou. A že nohy vypadají v těchto balerínách famózně!
V tomto článku vám představím, jak si můžete vyrobit balerínky bez pásku, které drží výborně na noze. A hned na úvod prozradím, že nezáleží jen na kopytech, jak by se mohlo třeba zdát. Je to celé takový magický elixír, kde musí dohromady přesně sednout několik ingrediencí. To jsou mé poznatky ověřené letitou praxí.
A úplně stejně ověřené mám i to, že vše zvládnete, jakkoliv by se namíchání tohoto elixíru zdálo těžké. Ingredience, tedy své vyzkoušené triky, vám totiž přesně popíšu!
Kopytem, které má rozměry konkrétních nohou, to začíná, a pokračuje přes léty ověřený upravený střih, správné nacvikání na kopyto, vhodný výběr vyztužení paty, správné vlepení opatku až po vhodnou stélku na závěr.
Chcete ty nepadavky také? Výborně! Pojďme si podmanit svět jako Marylin!
Ingredience první: Je-li to kopyto, platí to!
Správné kopyto na rozměry konkrétních chodidel je nutný start.
Vaše noha je pravděpodobně stejně jedinečná jako váš otisk prstu. A proto pro nepadací balerínky by měla vaše kopyta odpovídat rozměrům a tvaru vašich chodidel.
Kostnatá noha, široká noha, dlouhý palec, vysoký nehet, úzká pata, vysoký nárt… Mohou mít stejnou délku, ale rozdíl v šířce může být i víc než 1 cm. Rozdíl v obvodu prstních kloubů (tzv. OPK) pak dokonce až 4 cm. To už je docela číslo, že! Chodidla jsou zkrátka velmi různorodá a neexistují kopyta, která by seděla všem. U šití některých typů bot se typizovaná kopyta více ztratí, ale vůbec to neplatí, pokud chcete šít balerínky. U těch nepadavých pak o přizpůsobeném kopytu nelze pochybovat.
Pro upřesnění výběru kopyt – nezáleží až tak na názvu řady kopyt, jako na tom, jakou máte nohu. Už jsem šila balerínky na úzké barefootové řadě mých kopyt, ale dokonce i na pánské řadě. Prostě si to žádala situace, respektive specifické nožky mých zákaznic. Baleríny tedy ušijete i na jiné řadě než balerínkové.
Takže, prvním krokem je výběr správného kopyta. Správného pro vás. A že takové není? Že přeci nesedí kopyta naprosto přesně? Pak vám prozradím první malý trik! Stačí kousek kůže a kopyta si doladíte na milimetr přesně k vašim chodidlům. Pomůže vám s tím třeba můj NÁVOD KE KOPYTŮM ZDARMA.
Když se totiž řekne „boty na míru“, znamená to prostě a jednoduše žádné kompromisy, nýbrž na milimetr přesně padnoucí boty. Pokud jsou naším cílem balerínky, které nepadají z nohy i přes absenci pásku, každý milimetřík se počítá!
Já mám například výrazný malíkový kloub, a tak si kopyta nakládám (tedy zvětšuji a přizpůsobuji) právě v tomto místě. A protože velikost 38 by mi byla malá a naopak velikost 39 velká, nakládám si kopyta i na patě. Tím si vytvořím mezivelikost přesně pro mě.
A vás chci pozvat k tomu, abyste tuto prvotní péči o kopyta nepřeskočily, protože se vám také velmi vyplatí!
Ingredience druhá: Aby nárt nebyla vaše achilovka!
Léty ověřený model/střih, který dělá z těchto balerínek opravdové nepadavky.
Tady vám trik prozradím rovnou! Pokud chcete mít balerínky bez pásku, uzavřete je trošku více v nártu! Nemusíte se bát, žádné důchodky z toho nebudou. Stačí střih zakreslit o několik milimetrů až centimetrů uzavřenější – tak, aby bylo vykrojení před 1/3 vašeho kopyta (hnědá balerínka).
Ingredience třetí: Musí to lícovat!
Správné nacvikání balerínek na kopyto jako zásadní detail.
Tohle je zdánlivá drobnost, ale při přípravě nepadacího elixíru je třeba přimíchat tento neméně důležitý krok, tedy správné cvikání. V balerínkovém i lodičkovém video kurzu na to také upozorňuji. Jednoduše řečeno, svrchní kůži nesmíte stáhnout víc než podšívku.
A co by se mohlo stát, kdybychom to se stáhnutím přehnali?
Drobný detail, který můžete vidět na botě vlevo. Svršek se začne odchlipovat od kopyta a to samé pak dělá i na noze. Nejen, že to pak nevypadá dobře, ale zároveň se připravujete o maximálně padnoucí botu, což by mohlo být při usilování o nepadací balerínky kontraproduktivní. Takže, nepřetahovat!
Ingredience čtvrtá: Pata, špička, celá noha
Vhodný výběr vyztužení paty, jaký si žádá právě vaše noha.
Opět jsme u toho. Dají se sice koupit balerínkové opatky, které jsou uzavřenější, ale jak jsem psala v prvním bodě – chodidla jsou různá! A tak ne každému takové opatky pasují na jeho patu.
Ukážu vám to zase na svém příkladu. Já mám velmi úzkou patu a jakýkoli „konfekční“ opatek, který jsem vybrala, mi byl široký. Nejlépe mi tedy moje balerínky sedí v patě, když ji vyztužím tužinkou. Doporučuji tedy tento bod také nepodcenit, abyste docílily nepadavých balerínek. Moje volba tužinky navíc hraje roli i v dalším bodě.
Ingredience pátá: Vlepte ho tam!
Vlepení opatku do boty jako další přísada k elixíru nepadavosti balerínek.
Je to jednoduché, opatek je třeba vlepit správně. Tedy, jednoduše se to řekne. Praxe pak chce trochu cviku. Je třeba pracovat rychle a znovu hlídat, abyste nestáhly svršek víc než podšívku. A jak už jsem psala, souvisí to s předchozím bodem. Klasický opatek z lisované kůže, který seženete, drží dost pevně svůj tvar. U kopyt, která jsou užší v patě, by pak mohl odstávat. Naopak tužinka, kterou jsem vám doporučila, přilne ke kopytu krásně, obzvlášť s rozvlažovací tužinkou se pracuje velmi dobře.
Ingredience šestá: Neházejte padající botu do žita
Vhodná stélka jako řešení případných nepřesností šití.
.Přichází moment pravdy po šití. Dodržely jste všechny kroky, máte hotové první balerínky, a přesto vám padají z nohou? Nevěšte hlavu, ani šití bot na hřebík. I ostřílenému ševci se stane, že neušije stoprocentně nepadavé boty na první dobrou. Někteří šijí nejprve zkušební boty. Často právě proto, že je třeba si doladit kopyto nebo jinou z mnoha ingrediencí nepadavosti. Je to zkrátka taková alchymie. Nebojte, nějak zachránit se dá (skoro) všechno. A jako úplně poslední záchranu můžete kdykoliv přidat pásek přes nárt.
Můj tip pro nepřesně sedící boty je vložení stélky do boty. Strčte tam silnější stélku a dost pravděpodobně se to zlepší. Výběrem správně silné stélky tak můžete doladit prostor v botě k vaší spokojenosti. Je totiž podstatný rozdíl mezi tím, když v botě nemáte žádnou stélku, když je tam stélka 3mm, nebo i 6mm. Však to klidně vyzkoušejte na vlastní chodidla.
Bonusový tip!
Na mou duši i mé vlastnoručně vyrobené baleríny vám mohu doporučit můj léty ověřený střih. Jde o jinak zpracovanou patu balerínek. Tímto střihem jsem vylepšila můj balerínkový kurz. Další podporu při šití bot můžete čerpat v mé facebookové skupině Šijeme boty s Dareen.
Jdete do toho? Budu moc ráda, pokud mi dáte vědět, zda vám těchto šest tipů pomohlo k nepadavým balerínám. A ještě radši, když mi pošlete fotku svého výtvoru přímo na noze. Abych viděla další Marylin, která si jde podmanit svět.
Někdo má boty proti lásce, ale vy jistě nebudete mít u svých vlastnoručně ušitých bot s láskou potíže! A když dodržíte tipy z článku, padnou vám a nespadnou. I bez pásku! Já jsem takto zamilovaná několik let a jsem nadšená a vděčná, kolik z vás jde po této cestě se mnou. Tak hurá do světa v nových balerínách, věřím vám, zvládnete to!
Vaše Dareen